12.11.2018

Jsme hrdým partnerem XX. sympozia klinické farmacie René Macha

Rádi bychom vás ve dnech 23. - 24. listopadu 2018 pozvali do Mikulova na XX. sympozium klinické farmacie René Macha, kterého jsme partnerem.

 

Sympozium pořádá Sekce klinické farmacie České farmaceutické společnosti ČLS JEP a Katedra sociální a klinické farmacie Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové.

Hlavním tématem je Terapie neurologických a cévních onemocnění.

Akce je zařazena do kontinuálního vzdělávání České lékarnické komory.

Detaily najdete na: https://www.faf.cuni.cz/SympoziumKF2018/

5.11.2018

Nový lék na chřipku úspěšný u FDA

Americká léková autorita FDA schválila nové antivirotikum proti chřipce Xofluza (baloxavir marboxil) od společnosti Shionogi and Co.

 

Ve Spojených státech bude lék obchodovat firma Genentech ze skupiny Roche.

„Jedná se o první novou antivirovou léčbu chřipky s novým mechanismem účinku schválenou FDA za téměř dvacet let. Tento nový léčivý přípravek poskytuje důležitou další možnost léčby,“ uvedl komisař FDA Scott Gottlieb, M.D. Poznamenal ale, že léky proti chřipce nejsou náhradou za každoroční očkování. „Každoroční očkování je primárním prostředkem prevence a kontroly výskytu chřipkových onemocnění,“ uvedl.

Lék Xofluza se užívá jen v jedné tabletě, zatímco dosavadní antivirotika jako Tamiflu a Relenza berou pacienti několik dní. Tamiflu se doporučuje užívat dvakrát denně po dobu pěti dnů. Baloxavir marboxil byl ve studiích úspěšnější také ve snížení virové nálože v těle a zkrácení doby, po kterou se virus dále uvolňoval. Tím by se mělo omezit další šíření choroby.

Baloxavir marboxil je FDA schválený jen pro pacienty starší 12 let. Podává se do 48 od vzniku symptomů. „Když je léčba zahájena do 48 hodin po onemocnění příznaky chřipky, mohou antivirové léky utlumit příznaky a zkrátit dobu, kdy se pacienti cítí špatně,“ říká Debra Birnkrant, MD z FDA. „Je důležité mít více možností léčby, které fungují proti viru různými způsoby, protože chřipkové viry se mohou stát odolné proti antivirovým lékům,“ dodává. Nové léčivo má být účinné i proti těm kmenům chřipky, které vyvíjejí rezistenci vůči inhibitorům neuraminidázy.

Firma Roche uvedla, že uvede Xofluzu do USA za cenu 150 dolarů za dávku. Xofluza je od února schválená na trhu v Japonsku. Do konce roku má být předložena ke schválení v Evropské unii.

 

ač. Nový lék na chřipku úspěšný u FDA. In: Medical Tribune (online). 25.10. 2018 (cit. 5.11. 2018). Dostupné z: https://www.tribune.cz/clanek/43933-novy-lek-na-chripku-uspesny-u-fda

29.10.2018

Protipadělková směrnice prošla ve Sněmovně prvním čtením

Lékárníci asi budou muset ověřovat pravost vydaných léků. Budou srovnávat zvláštní kód na krabičce s údaji v celoevropském úložišti. Povinnost zavede vládní novela, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ji posoudí zdravotnický výbor. Bude na to mít zkrácenou lhůtu, aby předloha mohla být účinná od února. Novela, jež má bránit padělání léků, vychází z evropských předpisů.

 

V Česku podle odborníků není problém s falešnými léky v lékárnách, ale na internetu. Nejčastěji jde o léky na sexuální dysfunkce, pálení žáhy, poruchy příjmu potravy, úzkosti nebo onkologická onemocnění. "Výrazně se nás tento problém nedotýká, ale nelze to vyloučit, když se pohybujeme na volném trhu Evropské unie," řekl poslancům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ani v unii zatím nejsou podle vládní předlohy falešné léky v lékárnách časté, ale riziko roste. „Padělané léčivé přípravky, které by se k pacientům dostaly prostřednictvím legálního dodavatelského řetězce, představují riziko pro lidské zdraví a mohou rovněž vést ke snížení důvěry pacientů v legální dodavatelský řetězec, poskytovatele zdravotní péče a zdravotní systém,“ stojí v důvodové zprávě.

Pochyby o potřebě ověřovat pravost léků už dříve vyjádřila Česká lékárnická komora, podle níž jsou současná bezpečnostní pravidla dostatečná. V českých lékárnách se podle prezidenta komory Lubomíra Chudoby dosud neobjevil ani jeden padělek léčivého přípravku, novela podle něho nepřiměřeně zvýší administrativu.

Náklady na systém úložišť, kde se budou kódy balení evidovat, ponesou výrobci léků. V Česku vznikla Národní organizace pro ověřování léčiv, tvoří ji Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, Česká asociace farmaceutických firem, Asociace evropských distributorů léčiv, Asociace velkodistributorů léčiv a Česká lékárnická komora.

Některé lékárny systém testují už od července. Lékárnická komora letos v únoru vyčíslila náklady, které nové nařízení přinese lékárnám, na 300 milionů až 500 milionů korun. Do částky započítala pořízení nových čteček kódů, nový lékárenský software, ale i proškolení personálu nebo čas, který bude muset pro ověření vynaložit navíc.

Odlišný postup ověřování pravosti bude podle Vojtěcha platit u vakcín pro povinné a nepovinné očkování. Půjde o povinnost distributorů, nikoli lékařů.

 

čtk. Protipadělková směrnice prošla ve Sněmovně prvním čtením. In: Zdravotnický deník (online). 24.10. 2018 (cit. 29.10. 2018). Dostupné z: http://www.zdravotnickydenik.cz/2018/10/protipadelkova-smernice-prosla-ve-snemovne-prvnim-ctenim/

 

18.10.2018

Jedinečná příležitost bezplatně si vyzkoušet plnou verzi databáze pro mobilní telefon

Do konce roku 2018 nabízíme všem našim uživatelům možnost bezplatně si vyzkoušet plnou verzi pro mobilní telefony a tablety.

 

Uvažovali jste, zda si připlatit za plnou verzi databáze pro mobilní telefony a tablety? Nyní máte možnost si verzi ANDROID FULL vyzkoušet do konce roku 2018 ZDARMA! 

Postup, jak získat verzi ANDROID FULL zdarma, je jednoduchý. Podrobně popsaný ho najdete na https://www.aislp.cz/ pod bannerem  AKCE Podzim 2018. 

Takto jednoduše získáte přístup ke kompletní databázi pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android, která obsahuje vše, co verze pro počítač, tedy léčivé přípravky registrované v ČR, schvalované SÚKL i centralizovanou procedurou (EMA), dále parafarmaceutika a prostředky zdravotnické techniky. 

Její výhodou je, že je stále při ruce i bez signálu/ přístupu k internetu. Přizpůsobí se každé velikosti displeje. Stejně jako u verze pro počítač platí, že je bez reklam, tedy bez rušivého obsahu.

Navíc přináší další možnosti jako snadné vyhledávání díky skeneru čárového kódu, prohledávání napříč všemi databázemi, novinky atd. 

 

Níže přehledně uvádíme, co vše najdete v aplikaci AISLP pro mobilní verzi ANDROID FULL:

 

 * pouze přípravky s aktivním výskytem na českém trhu podle pravidelného hlášení dodávek distributorů v období předchozích tří měsíců (s měsíčním odstupem), nebo přípravky souběžně dovážené či s platnou registrací se stanovenou cenou či úhradou

** pouze parafarmaceutika  s funkčním čárovým kódem a v sortimentu vybrané lékárny

*** obsahuje např. indikační skupinu, režim výdeje, dobu použitelnosti, informaci o dopingu, definovanou denní dávku atd.

**** informace není schválena státní správou, ale je používána pro knižní sazbu edice Brevíř

15.10.2018

Nové funkce na CD 2018.4

Jako novinku jsme pro uživatele AISLP připravili ve verzi 2018.4 možnost individuálního nastavení nástrojové lišty s nejpoužívanějšími funkcemi a zobrazení kontaktních informací o Veřejně přístupné odborné informační službě (VPOIS).

 

Nástrojová lišta

Na nástrojové liště vpravo nahoře pod hlavním menu se vám nově zobrazují ikony s užitečnými funkcemi, které tak máte rychle po ruce a nemusíte je hledat přímo v menu. Funkce zobrazené na této liště si můžete sami vybrat. Lištu si můžete také v menu  v části „nastavení“ vypnout.

 

 

 

Informace o Veřejně přístupné odborné informační službě (VPOIS)

Poté, co si vyberete přípravek, můžete v části „Hlavní F2“ nově na samostatné záložce nalézt i kontaktní informace o Veřejně přístupné odborné informační službě (VPOIS), provozované držitelem rozhodnutí o registraci daného léku.